Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY jest największą, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działającą cywilną grupą akrobacyjną w historii polskiego lotnictwa. Założona z miłości do lotnictwa i pasji do latania akrobacyjnego oraz zespołowego. Zainspirowana przedwojennymi pilotami, którzy przetarli podniebne szlaki polskiej zespołowej akrobacji, takimi jak słynna trójka Bajana*.

Historia Grupy sięga końca lat 90. i rozpoczyna się w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej w Przylepie koło Zielonej Góry, gdzie spotykają się cztery wybitne lotnicze osobowości: Prezes AZL Andrzej Kraszewski, dyrektor AZL Lech Marchelewski, pilot cywilny – akrobata Sebastian Chrząszcz i wojskowy pilot-oblatywacz, także akrobata Wojciech Krupa. Łączy ich miłość do akrobacji lotniczej, głód adrenaliny i potrzeba działania, tak wykorzystana aby w ciągu kilku lat odmienić oblicze polskiego lotnictwa cywilnego.
Oficjalne żelazne treningi rozpoczęły się w sezonie lotniczym 2000 r., jednak pierwsze formacje akrobacyjne Sebastian Chrząszcz (†) i Wojciech Krupa tworzyli już rok wcześniej.
W 2000 roku do duetu dołączył Tadeusz Kołaszewski, Marek Dubkiewicz (†) i Lech Marchelewski (†),

Trzy lata później, w Góraszce prowadzący Wojciech Krupa wraz z Markiem Dubkiewiczem i Sebastianem Chrząszczem, wykonali spektakularny, historyczny lot w formacji trzech samolotów połączonych łańcuchami. Maszyny wykonały start, wzbiły się do góry, weszły w nurkowanie, zrobiły dwie pętle i wylądowały z nienaruszonymi łańcuchami jako kontynuacja wyczynów wspomnianej już „trójki Bajana”.

Kilka lat później grupa powiększyła się o kolejnych trzech członków: Piotra Banachowicza (†) i Krzysztofa Kossiński oraz Piotra Haberlanda; wszechstronnego i bardzo doświadczonego pilota akrobatę wspierającego rozwój grupy od samego początku, od 2003 roku dyrektora Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.

W kolejnych latach zespół wyszkolił wielu znakomitych i utalentowanych pilotów występując w formacjach do sześciu samolotów wraz szybowcem, latając pokazy na całym świecie.

Przez kilka sezonów za sterami szybowca zasiadał wielokrotny ze wielokrotny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula.

Swój okres szkoleniowy w GA Żelazny mieli, m.in. tacy utytułowani sportowcy jak Kasia Żmudzińska, Artur Kielak oraz jedyny polski pilot Red Bull Air Race, Lukasz Czepiela.*Pionierem wyższego pilotażu zespołowego był kpt. Jerzy Bajan z 2 Pułku Lotniczego z Krakowa. Zainicjował on powstanie w tamtejszym dywizjonie myśliwskim zespołu akrobacyjnego. Dowodem precyzji było wiązanie samolotów przed pokazem specjalnymi linkami z kolorowymi chorągiewkami. Po wykonaniu wspólnego pokazu linki pozostawały nienaruszone, dowodząc, że szyk w żadnym momencie nie został rozluźniony. Zespół występował w składzie trzech samolotów i dlatego był znany jako Trójka Bajana, jednak przewinęło się przez niego więcej pilotów. Najbardziej znani z nich, oprócz kapitana Bajana, to plutonowi Stanisław Macek i Karol Pniak.

Skład zespołu pokazowego Grupy Akrobacyjnej ŻELAZNY w sezonie 2018:
Wojciech Krupa – lider lub zamykający
Piotr Haberland – lewoskrzydłowy lub zamykając
Paweł Antkowiak – lewoskrzydłowy
Wojciech Muszyński – prawoskrzydłowy
Agata Nykaza – solo
Mirosław Wrześniewski – szybowiec

Od 2019 menagerem grupy jest płk rez. Krzysztof “Szopa” Szopiński, utytułowany skoczek spadochronowy i niezawodny komentator pokazów GA ŻELAZNY

Techniką lotniczą Grupy zajmują się z całym zaangażowaniem i sercem i Marek Leliński oraz Adam Kulka przy wspomaganiu Wiesława Rumana i całej „aeroklubowej młodzieży” Aeroklubu Poznańskiego. W ramach Grupy Akrobacyjnej latają także treningowo i zawodniczo: Wojciech Grzechowiak, Krzysztof Siarkiewicz, Krzysztof Sałkowski i Paulina Matecka.

Obecnie zespół posiada 7 samolotów akrobacyjnych: EXTRA 330LC, 3 ZLIN 50LS oraz 3 ZLIN 526Fi ciągle pracuje nad powiększeniem parku maszyn.

Od 2008 Główną siedzibą GA ŻELAZNY jest lotnisko Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy pod Poznaniem.

GA ŻELAZNY aktywnie angażuje się w promowanie lotnictwa wyczynowego, trening pilotów akrobacyjnego, organizowanie zawodów oraz kursów zapoznawczych dla miłośników statków powietrznych i/lub adrenaliny.

Członkowie grupy, popularyzując lotnictwo biorą udział w wielu imprezach lotniczych cywilnych i wojskowych, ale również np. w przeglądach filmowych, konkursach, imprezach charytatywnych oraz w spotkaniach z młodzieżą w szkołach, przedszkolach i ośrodkach kultury.

W 2018 roku planowany jest przelot 10-ciu samolotów GA ŻELAZNY podczas obchodów 100-lecia Lotnictwa Polskiego.

Pilot Lech Marchelewski
Współzałożyciel i lider GA ŻELAZNY, wieloletni dyrektor Aeroklubu Ziemi lubuskiej, instruktor, szybownik, pilot helikopterów, pilot liniowy.

Zginął tragicznie w katastrofie lotniczej podczas pokazów lotniczych 1 września 2007 w Radomiu roku.

Pilot Piotr Banachowicz
Lewoskrzydłowy w GA ŻELAZNY, członek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, szybownik, pilot akrobacyjny, wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej.

Zginął tragicznie w katastrofie lotniczej podczas pokazów lotniczych 1 września 2007 w Radomiu roku.

Pilot Sebastian Chrząszcz
Pierwszy lewoskrzydłowy w GA ŻELAZNY, członek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, szybownik, instruktor, pilot, Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej, reprezentant Polski podczas Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej.

Zginął tragicznie podczas lotu szkoleniowego samolotem L-200 MORAVA, 2 czerwca 2003 w Przylepie.

Pilot Marek Dubkiewicz
Pierwszy prawoskrzydłowy w GA ŻELAZNY, członek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, szybownik, instruktor, pilot, wielokrotny uczestnik Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej, reprezentant Polski podczas Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej.

Zginął tragicznie podczas lotu szkoleniowego samolotem L-200 MORAVA, 2 czerwca 2003 w Przylepie.