Poznaj bliżej pełen skład grupy akrobacyjnej ŻELAZNY.

Głównie prowadzący, na samolocie Extra 330LC SP-AUP. Twórca i lider Grupy Akrobacyjnej “Żelazny”. Absolwent Liceum Lotniczego w Zielonej Górze, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Akademii Obrony Narodowej. Pułkownik dyplomowany rezerwy, inżynier pilot; służył w 11 pułku lotnictwa myśliwskiego we Wrocławiu i Mierzęcicach (Katowice) oraz w 3 pułku lotnictwa myśliwskiego w Poznaniu, potem był dowódcą 3 elt i 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny.
Pilot pokazowy i instruktor na samolotach naddźwiękowych z wieloletnim stażem. Oblatywacz na samolotach Mig-21 oraz TS-11 Iskra. Cywilny pilot zawodowy, wielokrotny Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej, dwukrotny medalista Mistrzostw Europy. Sędzia i kierownik sportowy na zawodach akrobacyjnych. Senior egzaminator Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Szybownik (posiadacz Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami), żeglarz, strzelec sportowy, narciarz, ogrodnik i myśliwy, wieloletni działacz sportowy. Zasłużony Pilot Wojskowy, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Prezes Polish Aerobatic Club, prezes Ground Safety i v-ce prezes Żelazny Aerobatic

Lewoskrzydłowy Grupy Akrobacyjnej Żelazny, samolot Zlin 50 SP-AUD. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Szkolenie lotnicze rozpoczął w 1997 roku. Członek Grupy Akrobacyjnej Żelazny od 2005 roku. Wielokrotny zawodnik w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Podczas Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced w 2011 r. zdobył 7 miejsce. W Pucharze Polski w Zielonej Górze był 5. W kolejnych zawodach uczestniczył jako sędzia i trener. Obecnie dyrektor Aeroklubu Poznańskiego, im. Wandy Modlibowskiej. Pomysłodawca i twórca klas lotniczych oraz Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej. Instruktor samolotowy i szybowcowy. Pilot samolotowy, szybowcowy, balonowy i śmigłowcowy. Egzaminator Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Od roku 2012 team manager drużyny pilotów w akrobacji szybowcowej. Inicjator spotkań z grupą szybowników z Aeroklubu Narromine w Australii. Współtwórca i współorganizator wielu przedsięwzięć związanych z rozwojem akrobacji lotniczej i poprawą bezpieczeństwa na pokazach oraz zawodach akrobacyjnych w Polsce. Wiceprzewodniczący stowarzyszenia Polish Aerobatic Club.

Pilot samolotowy z licencją PPL (A). Wojskowy Instruktor Spadochronowy klasy Mistrzowskiej oraz Instruktor i egzaminator spadochronowy Urzędu Lotnictw Cywilnego w zakresie SL, AFF, Tandem. Wykonał ponad 3400 skoków spadochronowych w zakresie wysokości 300 – 8600 metrów. Uczestnik Rekordu Polski w swobodnie spadającej formacji 70 i 100 osobowej oraz 30 osobowej formacji sekwencyjnej. Uczestnik międzynarodowego Rekordu swobodnie spadającej formacji 103 i 113 osobowej, medalista zawodów spadochronowych krajowych i zagranicznych CISM w celności lądowania i akrobacji zespołowej. Trener i sędzia spadochronowy. Absolwent WSOWZmech. – Wrocław oraz AWF – Wrocław. Szlak służby: Instruktor w Zakładzie Spadochroniarstwa w WSO Wrocław, Trener w WOSSpad. w Oleśnicy, współtwórca i Komendant OSSWR w Bydgoszczy, twórca i Komendant Ośrodka Szkolenia Wysokościowo Ratowniczego i Spadochronowego w Krzesinach, Szef Oddziału Służby Wys. – Rat. w Szefostwie Wojsk Lotniczych Dowództwa Sił Powietrznych w Warszawie. Wieloletni Koordynator Sportu Spadochronowego w Wojsku Polskim. Pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Spadochronowej Aeroklubu Polskiego i Trenera Kadry Narodowej. Prezes Wojskowego Klubu Spadochronowego „Skrzydło”; Wiceprezes Aeroklubu Poznańskiego. Właściciel firmy „Żelazny 11” Krzysztof Szopiński z certyfikowanym podmiotem szkoleniowym: Ośrodek Szkolenia Spadochronowego „Szop in Sky”. Motocyklista (R 1), windsurfer, snowboarder, niespełniony gitarzysta choć uwielbia muzykę i życie według hasła „Niebo – mój Świat”.

Z lotnictwem związany od 2008 roku, wychowanek Aeroklubu Poznańskiego. Pilot samolotowy z uprawnieniami do wykonywania akrobacji samolotowej, w tym do akrobacji samolotowej zespołowej. Z Grupą Akrobacyjną Żelazny związanyod 2010 roku. W 2017 roku, po ukończeniu procesu szkolenia pod skrzydłami Wojciecha Krupy, Piotra Haberlanda i Tadeusza Kołaszewskiego dołączył do zespołu na pozycji lewoskrzydłowego. Pierwszy pokaz wykonał podczas Aerobaltic Gdynia w sierpniu 2017 roku. Samolot Zlin 50LS SP-AUD, numer boczny 7. Członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej i Polish Aerobatic Club.

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2008 roku związany z Aeroklubem Poznańskim im. Wandy Modlibowskiej, gdzie uzyskał licencję pilota szybowcowego i samolotowego. Posiada uprawnienia do wykonywania akrobacji szybowcowej i samolotowej, w tym do akrobacji samolotowej zespołowej. Od 2012 roku Zastępca Szefa Technicznego Aeroklubu Poznańskiego, od 2017 roku Szef Działu Technicznego Aeroklubu Poznańskiego (Organizacje Cert. nr PL.MG.036 i PL.145.059). Z Grupą Akrobacyjną Żelazny związany od 2010 roku. W 2017 roku, po zakończeniu procesu szkolenia, dołączył do zespołu na pozycji prawoskrzydłowego. Pierwszy pokaz wykonał podczas Aerobaltic Gdynia w sierpniu 2017 roku. Samolot Zlin 50LS SP-AUC, numer boczny 6. Członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej i Polish Aerobatic Club.

Agata Nykaza –  Absolwentka Klasy Lotniczej powstałej w XIV LO w Poznaniu. Studentka Politechniki Poznańskiej. Instruktor szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego. Posiada licencję pilota szybowcowego i samolotowego turystycznego. Jest operatorem bezzałogowych statków powietrznych z uprawnieniem instruktora. Jedna z pierwszych w Polsce kobiet – pilot wyczynowego samolotu akrobacyjnego Extra 330LC. Od 2010 roku posiadaczka uprawnienia w akrobacji wyższej (Advanced) na samolotach, od 2015 roku uprawnienia w akrobacji wyczynowej (Unlimited) na szybowcach.
Druga prowadząca w zespole. Od 2012 r. prowadząca zespół akrobacyjny Żelazny w składzie 3 samolotów i 1 szybowca, z wielokrotnym Mistrzem Świata w akrobacji szybowcowej na pokładzie – Jerzym Makulą. We wrześniu 2012 r. miał miejsce występ GA Żelazny na międzynarodowych pokazach lotniczych ILA w Berlinie. 
Zawodniczka Pucharu Polski, Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Świata w klasie Advanced w Akrobacji Szybowcowej i Samolotowej. Od 2015 roku drużynowa medalistka Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. W 2017 roku zdobyła indywidualny złoty medal Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w wiązankach nieznanych. Członkini Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej, Polish Aerobatic Club oraz Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Pilot i instruktor szybowcowy, pilot samolotowy, od 2007 roku związany z Aeroklubem Poznańskim poprzez Klasę Lotniczą utworzoną w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2013 roku członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej, a także powoływany do Kadry Narodowej zawodnik startujący i reprezentujący rodzimy Aeroklub oraz Polskę na wielu mistrzostwach. W swoim dorobku Mirek posiada kilkanaście medali, a wraz z nimi tytuły: II Wicemistrza Polski, Mistrza Polski, II Wicemistrza Świata, Drużynowego Mistrza oraz Wicemistrza Świata. Członek Polish Aerobatic Club. Z Grupą Akrobacyjną Żelazny związany od 2013 roku. Kilkuletni okres szkolenia oraz treningi zaowocowały wspólnymi występami na pokazach lotniczych w 2017 roku.

Wojciech Grzechowiak – pilot i instruktor szybowcowy, pilot samolotowy, od 2006 roku związany z Aeroklubem Poznańskim poprzez Klasę Lotniczą utworzoną w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Grupą Akrobacyjną Żelazny związany od 2009 roku. Od 2010 roku członek Młodzieżowego Ośrodka Szkolenia Akrobacji Lotniczej w Poznaniu. Członek Polish Aerobatic Club. W 2014 r. powołany do Kadry Narodowej w Akrobacji Lotniczej, zawodnik startujący i reprezentujący rodzimy Aeroklub na wielu mistrzostwach w akrobacji samolotowej w kategorii ADVANCED.

Osiągnięcia: tytuł Drużynowego II Wicemistrza Polski w 2013 i 2016 roku. Kilkuletni okres szkolenia oraz treningi zaowocowały wspólnymi występami na pokazach lotniczych w 2017 roku.

Marek Leliński, Adam Kulka, Krzysztof Maciejewski, Wiesław Ruman, Karola Krupa-Bartkowiak.

Paulina Matecka.

BYLI CZŁONKOWIE

Pilot GA Żelazny w stanie spoczynku. Członkiem GA został już na początku jej działalności, tj. od 2000 roku. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej, w którym uzyskał licencję szybowcową i samolotową oraz uprawnienia instruktorskie. Od dnia powołania do GA wykonywał loty na pozycji prawoskrzydłowego, zamykającego i prowadzącego, samolotami Zlin 526F, Zlin 526 AFS i Zlin 50 uczestnicząc w większości pokazów z udziałem GA Żelazny. W początkowej fazie działalności GA wziął udział w kilku zawodach w akrobacji samolotowej, w jednych z nich, w Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej w 2002 roku uzyskał tytuł Wicemistrza Polski. Jego działalność w GA Żelazny zbiegła się czasowo ze służbą w Lotnictwie Straży Granicznej, początkowo, od 2001 roku, pełnił służbę w Wydziale Lotniczym Lubuskiego Oddziału Straż Granicznej a następnie, od roku 2009 do początku roku 2018 w I Wydziale Lotniczym Lotnictwa Straży Granicznej z siedzibą w Gdańsku, przez ostatnie 5 lat na stanowisku Naczelnika Wydziału. W Lotnictwie Straży Granicznej wykonywał loty na wszystkich eksploatowanych tam samolotach. Działalność w GA Żelazny zakończył udziałem w pokazach lotniczych, które odbyły się w roku 2017 w Gdyni w ramach imprezy Aerobaltic. W chwili obecnej pracuje jako pilot dyspozycyjny.

Manager zespołu oraz prezes spółki Żelazny Aerobatic. Absolwentka Wyższej Szkoły Języków Obcych oraz Wyższej Szkoły Administracji i Pedagogiki w Poznaniu. Trener biznesu, certyfikowany coach, praktyk HR, instruktorka tańca. Właścicielka agencji marketingowej Business Excelsior. Z Grupą Akrobacyjną Żelazny związana od 2014 do 2018 roku.